Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Zamość

Logo - Urząd Gminy Zamość

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
w sprawie ustalenia Regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Zamość na dofinansowanie poniesionych kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych na terenie Gminy Zamość
Znak
Uchwała Nr XLVI/420/22
Data utworzenia
2022-08-31
Opis

Uchwała Nr XLVI/420/22
Rady Gminy Zamość
z dnia 25 sierpnia 2022 r.

w sprawie ustalenia Regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Zamość na dofinansowanie poniesionych kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych na terenie Gminy Zamość

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3, art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1  ustawy z dnia   8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2022 r., poz. 559 z późn. zm.), at. 403 ust. 2,4 i 5 i art. 400a ust. 1 pkt  2 oraz pkt  5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm.), po zgłoszeniu Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rada Gminy Zamość uchwala, co następuje:

§  1.

Ustala się Regulamin udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Zamość na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych na terenie Gminy Zamość zwany dalej "Regulaminem".

§  2. 

Treść Regulaminu, o którym mowa w § 1, stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§  3. 

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zamość.

§  4. 

Na podstawie niniejszej uchwały:
1) pomoc de minimis udzielana jest do 30 czerwca 2024 r.;
2) pomoc de minimis w rolnictwie udzielana jest do 30 czerwca 2028 r.

§  5. 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
                                                                                                                

Przewodniczący
Rady Gminy Zamość

Piotr Koczułap


Uzasadnienie

Budowa przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych do wybudowanych przez Gminę sieci przyczynia się do uporządkowania gospodarki ściekowej, poprawę warunków życia i stanu zdrowia mieszkańców Gminy, wyeliminowania zagrożeń dla zasobów wodnych oraz zwiększenie konkurencyjności Gminy - atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej, jak również w celu uniknięcia kar. Budowa przyłączy kanalizacyjnych ograniczy zanieczyszczenie w zakresie ochrony środowiska. Ma na celu eliminowanie potencjalnych zagrożeń zanieczyszczenia gruntu, wód gruntowych i wód powierzchniowych jakie stanowią istniejące zbiorniki służące gromadzeniu ścieków z gospodarstw domowych.
Zgodnie z artykułem 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2028) realizację budowy przyłączy do sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej winna zapewnić na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
Wybudowana sieć kanalizacyjna w Gminie, dla właściwej eksploatacji i osiągnięcia efektu ekologicznego wymaga podłączenia nieruchomości położonych na terenach skanalizowanych. Dotyczy to w szczególności terenów położonych w granicach Aglomeracji Zamojskiej.  Koszty budowy przyłączeń są jednym z czynników hamujących podejmowanie przez Właścicieli nieruchomości decyzji w zakresie budowy przyłączeń. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w zakresie wykonania przyłączeń do istniejących sieci wodociągowych realizowanych z udziałem dotacji programów unijnych.  
Stworzenie zachęty finansowej poprzez partycypację budżetu Gminy w kosztach wykonania przyłączy pozwoli uzyskać lepszy efekt ekologiczny i uchroni Gminę przed skutkami braku realizacji zobowiązań. Projekt uchwały został uzgodniony z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przesłane uwagi uwzględniono. 

Zamość, dnia 09.08.2022r.   
 


Załącznik do uchwały nr XLVI/420/2022
Rady Gminy Zamość z dnia 25 sierpnia 2022 r.

Regulamin udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Zamość na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych na terenie Gminy Zamość

§  1. 

O przyznanie dotacji celowej mogą ubiegać się podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych, w szczególności: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi - zwani dalej "Wnioskodawcą".

§  2. 

1. Dotacja celowa przeznaczona jest na dofinansowanie kosztów zadania inwestycyjnego z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie budowy przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych do istniejącej lub będącej w trakcie realizacji sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na podstawie złożonych wniosków.
2. Dotacją mogą być objęte tylko te inwestycje określone w umowie o udzielenie dotacji, zawartej po wejściu w życie niniejszego regulaminu.
3. Dotacja może zostać przyznana jedynie w przypadku nieruchomości, dla której zostały wydane przez Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość techniczne warunki przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.
4. Liczba przyznanych dotacji celowych na dofinansowanie kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego jest limitowana wysokością środków zabezpieczonych w budżecie Gminy Zamość na dany rok budżetowy.

§  3. 

W przypadku przyznania dotacji w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji dotacja ta będzie stanowić pomoc de minimis, której udzielenie będzie następować zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( t. j. Dz. U. z 2021 r.  poz. 743 z późn.zm.) oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L 352 z 24.12.2013 r. s. 1 z późn. zm.) natomiast w sektorze produkcji rolnej pomoc de minimis udzielana będzie na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. U. UE L 352 z dnia 24.12.2013 r. s. 9 z późn. zm.).

§  4. 

1. O dotację mogą ubiegać się podmioty, które posiadają tytuł prawny do dysponowania nieruchomością na cele budowlane położoną na terenie Gminy Zamość.
2. Wnioskodawca ubiegający się o dotację celową winien złożyć do Wójta Gminy Zamość i wniosek o udzielenie dotacji. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do regulaminu. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
3. Wnioski rozpatrywane będą przez powołaną przez Wójta Gminy Zamość Komisję, według kolejności ich wpływu do Urzędu Gminy Zamość.
4. Pozytywne rozpatrzenie wniosku stanowi podstawę do zawarcia umowy o udzielenie dotacji celowej pomiędzy Gminą Zamość a Wnioskodawcą. Wnioskodawca poinformowany zostanie pisemnie o przyznaniu dotacji celowej oraz terminie zawarcia umowy.
5. Dotacje udzielane będą w danym roku budżetowym dla kompletnych wniosków złożonych w terminie do 31 października. Wnioski złożone po tym terminie rozpatrywane będą w następnym roku budżetowym.
6. Jeżeli wniosek o udzielenie dotacji celowej nie będzie spełniał wymogów formalnych określonych w uchwale, Wójt wezwie Wnioskodawcę do uzupełnienie wniosku lub usunięcia stwierdzonych braków lub nieprawidłowości w określonym terminie. W przypadku nieuzupełnienia wniosku lub nieusunięcia stwierdzonych braków lub nieprawidłowości w określonym terminie, Wójt pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
7. Pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia nie wyklucza możliwości ponownego złożenia wniosku.
8. Wójt odmawia udzielenia dotacji celowej na inwestycję, której realizacja została zakończona przed wejściem w życie uchwały. Przez zakończenie budowy przyłącza kanalizacyjnego oraz wodociągowego rozumie się podpisanie przez Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość protokołu odbioru przyłącza.
9. Do wniosku o dotację należy przedstawić kopie dokumentów oraz oryginały do wglądu, tj.:
a) dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
b) warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej wydane przez Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość;
c) pełnomocnictwo (jeżeli dotyczy).
10. Jeżeli nieruchomość posiada więcej niż jedna osoba wykazująca tytuł prawny do tej nieruchomości, wniosek o dofinansowanie, dla swej skuteczności, musi zostać podpisany przez wszystkie te osoby lub ich prawidłowo umocowanych pełnomocników.

§  5. 

1. Wysokość dotacji do jednego wybudowanego przyłącza kanalizacyjnego wynosi 50% kosztów całkowitych realizacji zadania i nie więcej niż 4 500,00 zł (słownie: cztery tysiące pięćset złotych).
2. Wysokość dotacji do jednego wybudowanego przyłącza wodociągowego wynosi 50% kosztów całkowitych realizacji zadania i nie więcej niż 3 500,00 zł (słownie: trzy tysiące pięćset złotych).
3. Pozostałe koszty, stanowiące 50 % kosztów wykonania przyłącza, ponosi Wnioskodawca.

§  6. 

1. Przez koszty rozumie się poniesione rzeczywiste koszty związane z budową przyłącza kanalizacyjnego lub wodociągowego wraz z podatkiem VAT, tj. koszty:
a) opracowania dokumentacji projektowej,
b) zakupu materiałów,
c) robót budowlano-montażowych,
d) obsługi geodezyjnej.
2. Koszty powinny być udokumentowane rachunkami bądź fakturami wystawionymi na Wnioskodawcę.
3. Wysokość dotacji obliczana jest na podstawie poniesionych kosztów udokumentowanych rachunkami lub fakturami z zastrzeżeniem, że na potrzeby obliczenia kwoty dotacji ustala się maksymalną stawkę za wybudowanie 1 mb przyłącza: kanalizacyjnego - 450,00 zł (brutto); wodociągowego - 300,00 zł (brutto).
4. W razie poniesienia przez Wnioskodawcę kosztów wybudowania 1 mb przyłącza wyższych niż maksymalna stawka ustalona w ust. 3, do obliczenia kwoty dotacji będzie zastosowana stawka maksymalna za wybudowanie 1 mb przyłącza.
5. W razie poniesienia przez Wnioskodawcę kosztów wybudowania 1 mb przyłącza niższych niż maksymalna stawka ustalona w ust. 3, kwota dotacji obliczona będzie na podstawie faktycznie poniesionych kosztów.
6. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie koszty budowy przyłącza kanalizacyjnego lub wodociągowego w myśl definicji przyłączy, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 2028).
7. Dotacja nie przysługuje na przebudowę lub zmianę lokalizacji istniejącego przyłącza kanalizacyjnego/wodociągowego.
8. Dotacja na dofinansowanie kosztów budowy przyłączy kanalizacyjnych oraz wodociągowych:
a) wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem;
b) pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości;
c) niewykorzystana w całości lub części podlega zwrotowi do budżetu Gminy w terminie i na zasadach określonych w przepisach ustawy o finansach publicznych.

§  7. 

1. Przekazanie przyznanych środków dotacji nastąpi po wykonaniu przyłącza kanalizacyjnego/wodociągowego, na pisemny wniosek Wnioskodawcy o rozliczenie i przekazanie dotacji, którego wzór stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu.
2. Podstawą wypłaty środków z dotacji na wykonanie przyłącza wodociągowego jest zawarcie umowy o udzielenie dotacji, o której mowa w niniejszym Regulaminie oraz złożenie wniosku o rozliczenie i przekazanie dotacji wraz z następującymi załącznikami:
a) protokół odbioru technicznego wykonanego przyłącza na podstawie warunków wydanych przez Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość wraz z powykonawczą inwentaryzacją geodezyjną;
b) dokumenty świadczące o poniesionych kosztach (faktury lub rachunki związane z budową przyłącza kanalizacyjnego lub wodociągowego);
c) umowę z właściwym podmiotem na odbiór ścieków  lub dostarczanie wody;
d) potwierdzenia dokonania zapłaty należności za wykonane przyłącze wodociągowe;
e) w przypadku wystąpienia pomocy de minimis Wnioskodawca dołącza również:
• wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie Wnioskodawca otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
• informację określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegających się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311, z późn. zm.),
• informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121, poz. 810).
3. Złożone dokumenty podlegać będą weryfikacji przez Urząd Gminy Zamość pod kątem spełnienia wymagań określonych w niniejszym Regulaminie. Pozytywna weryfikacja wniosku, zatwierdzona przez Wójta Gminy Zamość, będzie stanowić podstawę do wypłaty środków z dotacji na wskazany w umowie dotacji rachunek bankowy Wnioskodawcy. Środki te zostaną wypłacone w terminie 30 dni od dnia dokonania pozytywnej weryfikacji wniosku.


Załącznik Nr  1
WNIOSEK o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Zamość  na dofinansowanie kosztów budowy przyłącza do sieci kanalizacyjnej/wodociągowej*

Załącznik Nr  2
WNIOSEK o rozliczenie i przekazanie dotacji celowej udzielonej z budżetu Gminy Zamość na budowę przyłącza do sieci kanalizacyjne/wodociągowej

 

Załączniki
doc 42 KB pobrano: 61 razy
doc 33,5 KB pobrano: 42 razy
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Kułaj Paweł
Dodano do BIP dnia: 2022-08-31 10:34:52